Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest E-mail RSS
formats

Śląsk dla opornych

    Choć przede wszystkim jestem człowiekiem, to jednak głębokie zakorzenienie w szeroko pojętej Śląskiej kulturze, pozwala mi mówić, że jestem Ślązakiem. I czy brzmi to dumnie czy nie, to już temat na inną dyskusję, której może nie być końca. Nie zmienia to jednak faktu, że urodziłem się w tym dziwnym tyglu kulturowym, w miejscu do którego w latach swojej świetności ściągały rzesze robotników, przyczyniając się do wychwalania pod ateistyczne niebiosa socjalistycznego znoju pracy. Czy to górnicy, czy hutnicy, uzurpowali sobie prawo do bycia solą tej ziemi, zmieniając pryzmat patrzenia na Ślązaków i ich śląskość.  A Śląsk to nie tylko kopalnie i huty, to nie tylko krajobraz z hołdami w tle. To nie tylko strajki górników z płonącymi oponami pod sejmem, to nie tylko familoki i biedaszyby (…) Dzięki mediom pokazującym Śląsk i jego śląskość widzimy w jednym kopalnianym worku wszystkie Nasze zalety.  I wbrew promocyjnym hasłom kopalni Guido – nie jestem górnikiem, a mimo to rozumiem Śląsk. Bo choć oparty na wszystkim tym co dały nam kopalnie to nie zapominajmy o tym (cytując portal www.slaskie.pl) , że

Śląsk jest obszarem wielokulturowym, ukształtowanym przez wpływy zamieszkującej go ludności pochodzenia polskiego, niemieckiego, czeskiego oraz żydowskiego (dzieje regionu, zachodzące w nim procesy społeczne są typowe dla regionów przygranicznych). Jest regionem o zróżnicowanych kulturowo obszarach i silnym poczuciu tożsamości etnicznej.

Materialnym wyrazem bogactwa i wielowątkowej tradycji są charakterystyczne dla regionu zabytki, takie jak drewniane kościółki o konstrukcji zrębowej (w trzech regionach Polski, w tym w województwie śląskim jest ich więcej niż w całej Europie), zabytki związane z kulturą przemysłową (m.in. fabryczne zespoły patronackie – Giszowiec, Nikiszowiec, Sosnowiec, podziemne wyrobiska – Tarnowskie Góry, Zabrze, Rybnik, zabytki techniki – ich liczbę szacuje się na kilka tysięcy), zabytki architektury mieszkalnej (np. 38 układów urbanistycznych, bytomska secesja), kompozycje krajobrazowe (w tym 98 zabytkowych parków). Zmieniające się granice państw, które przebiegały przez obszar dzisiejszego województwa śląskiego, pozostawiły unikalne zabytki architektury militarnej – od zamków – warowni usytuowanych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej po śląski obszar warowny z lat 30. XX wieku.

Śląsk to również śląskie poczucie humoru – i tym mam zamiar się tutaj zająć. Odrobina nieco rubasznego poczucia humoru- połączenie sugestii erotycznej z gwara śląską – początek większej serii plakatów o podobnej tematyce i stylu.

P.S. Taki obrazek dobrze się prezentuje w ramce 🙂 Chętnych zapraszam do korespondencji. Pozdrawiam LEH

szolki szolka w ramce

Share Button